top of page

WpÅ‚yw czytelnictwa na wszechstronny rozwój dziecka w wieku szkolnym.

Zalety czytania książek

 

​


Lektura w sposób znaczÄ…cy wpÅ‚ywa na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci, na ksztaÅ‚towanie charakteru, na formowanie siÄ™ i pogÅ‚Ä™bianie kultury. Czasopisma i książki, które dzieci od najmÅ‚odszych lat biorÄ… do rÄ™ki, wywierajÄ… bardzo silny wpÅ‚yw na rozwój wrażeÅ„ i spostrzeżeÅ„.

​

Zalety czytania 

- kształcenie bystrości wzroku

- powiększanie zasobu wiedzy o otaczającym świecie

- rozwijanie wyobraźni

- rozwój pamiÄ™ci

- powiększanie zasobu słownictwa


Bardzo wyraźny jest też wpÅ‚yw czytelnictwa na rozwój jÄ™zyka i stylu wypowiedzi uczniów. Swobodne operowanie materiaÅ‚em sÅ‚ownym jakie potrzebne jest przy wypowiedziach zarówno ustnych jak i pisemnych wymaga znajomoÅ›ci dużego zasobu sÅ‚ownictwa. SÅ‚ownik autorów książek jest bardzo różnorodny, toteż obcowanie z książkÄ… powoduje mniej czy wiÄ™cej Å›wiadome bogacenie siÄ™ sÅ‚ownika ucznia i to zarówno czynnego jak i biernego. Literatura styka dzieci ze stylem poprawnym w swej gramatycznej strukturze: styl ten stanowi dla niej wzór poprawnego, swobodnego, jasnego i zrozumiaÅ‚ego wyrażania siÄ™.

Książki wywierajÄ… bardzo duży wpÅ‚yw na rozwój strony emocjonalnej dziecka, jego osobowoÅ›ci oraz kultury uczuć. Czytelnicy przeżywajÄ… najrozmaitsze uczucia zwiÄ…zane z losami postaci baÅ›niowych czy innych. Toteż dziÄ™ki temu poszerza siÄ™ zakres, a także skala przeżyć wewnÄ™trznych mÅ‚odego czytelnika. Dzieci uczÄ… siÄ™ szacunku dla cudzego nieszczęścia i bólu, dzielÄ… radoÅ›ci i smutki ze swymi ulubionymi bohaterami, a to z kolei wpÅ‚ywa na rozwój i spotÄ™gowanie uczuć rodzinnych, patriotycznych czy internacjonalnych.

Odpowiednio dobrana literatura stanowi dla rodziców i nauczycieli dużą pomoc w budzeniu wrażliwoÅ›ci na drugiego czÅ‚owieka, rozwija zainteresowania np. różnymi zawodami i. t. p. KsztaÅ‚tuje charakter i to na każdym etapie rozwoju psychicznego dziecka. Dzieje siÄ™ to poprzez poznawanie i porównywanie charakterów postaci książkowych.

Jest to zjawisko ogromnej wagi, rozbudza bowiem u czytelnika zdolnoÅ›ci moralnego wartoÅ›ciowania, a to ma duże znaczenie dla ksztaÅ‚towania siÄ™ etyki mÅ‚odego czÅ‚owieka, wyrabia bowiem umiejÄ™tność wyróżniania dobra i zÅ‚a w życiu wÅ‚asnym i otaczajÄ…cym Å›rodowisku.

Przyczynia siÄ™ do ksztaÅ‚towania i pogÅ‚Ä™biania kultury nie tylko etycznej, ale również estetycznej i spoÅ‚ecznej. CzytajÄ…c dziecko ksztaÅ‚ci w sobie wrażliwość na piÄ™kno jÄ™zyka, uroku przyrody, na piÄ™kno ludzkich czynów i charakterów, wyrabia dążenie do konsekwentnej realizacji celów i zamierzeÅ„. 

Kultura spoÅ‚eczna to umiejÄ™tność zgodnego współżycia i wspóÅ‚dziaÅ‚ania w grupie, to rozumienie roli i znaczenia pracy, a wiÄ™c cechy tak istotne dla moralnoÅ›ci, szczególnie ważne w dzisiejszym Å›wiecie transformacji gospodarczych, intelektualnych i kulturowych.

Jeżeli dziecko znajduje w czytanych utworach odpowiednie przykÅ‚ady, mogÄ… one rozbudzić i spotÄ™gować aktywność spoÅ‚ecznÄ…, wyczulić czytelnika na wartość podejmowanych wysiÅ‚ków.

W pewnej fazie tego okresu dominuje u dzieci nadal myÅ›lenie obrazowe, dlatego też ich zainteresowanie Å‚atwiej skupia siÄ™ na materiale sÅ‚ownym, operujÄ…cym obrazowoÅ›ciÄ…. Rola odpowiednio dobranej lektury jest tu ogromna. CechÄ… tego okresu rozwoju dzieci jest brak rozróżniania tematycznego lektury ze strony chÅ‚opców i dziewczÄ…t. WykazujÄ… oni podobne zainteresowania, siÄ™gajÄ… po te same książki, doznajÄ… podobnych uczuć. Dzieci rozczytane majÄ… lepszÄ… pamięć, szybciej kojarzÄ… fakty, nie mówiÄ…c o wiÄ™kszym zasobie wiadomoÅ›ci rzeczowych oraz jÄ™zykowo-sÅ‚ownikowych. Czytelnictwo w tym okresie ma szczególny wpÅ‚yw na rozwój psychiczny dzieci.

​

Na podstawie:

http://www.profesor.pl/mat/na4/pokaz_material_tmp.php?plik=na4/na4_tarchi_020712_2.php&id_m=1345

​

bottom of page